Zarejestruj / Zaloguj
Przodozgryz

przodozgryz

Jedną z wielu wad ortodontycznych jest przodozgryz. Polega na wysunięciu do przodu dolnego łuku zębowego (nadmierne wysunięcie żuchwy ku przodowi). Często wada ta jest uwarunkowana genetycznie, tak było w przypadku znanej dynastii Habsburgów. Twarz ma wtedy gangsterski wygląd. Taka wada w codziennym życiu bardzo przeszkadza, ponieważ jest zła artykulacja.


 

Przodozgryz jako wada może dotyczyć przedniej części łuku zębowego, ale również części bocznych, takie wady nazywamy przydozgryzem bocznym. Występuje najczęściej u dzieci, które np. wskutek braków zębowych po jednej stronie używają tylko jednej części łuku zębowego do rozdrabniania pokarmów.
Większość wad ortodontycznych  jakie występują w wieku dorosłym wynikają ze złych nawyków w wieku niemowlęcego i dziecięcego.


Równe uzębienie to nie tylko estetyka, to także zdrowa jama ustna. Wady zgryzu mogą powodować rozwój próchnicy, powodują choroby dziąseł i przyzębia, a także utrudniają prawidłowe czyszczenie powierzchni międzyzębowych.
Większość wad zgryzu można dzisiaj znacznie skorygować. Istnieje wiele aparatów ortodontycznych, a skuteczność metod leczenia zależy w bardzo dużym stopniu od pacjenta.

Jeżeli nie mieliśmy możliwości noszenia aparatu ortodontycznego w dzieciństwie, a nasze zęby tego wymagają, to jeszcze nic straconego. Przy dzisiejszej technice, prostować zęby można w każdym wieku.

Większość wad zgryzu są niestety nabyte i stanowią one około 80% wszystkich wad ortodontycznych, które powstają w czasie kilku pierwszych lat życia. Natomiast pozostałe 20% to wady genetyczne. Aby je skorygować i leczyć należy zastosować aparaty stałe, bądź ruchome, wszystko zależy od stopnia i rodzaju wady.

UWAGA!
Przodozgryz górny jest wtedy gdy przednie górne zęby są wysunięte bardzo do przodu (wystają one ponad zęby dolne). Nie mylić z tyłozgryzem!
Komentarze (7)

awatar
~nikita1313 napisał:
2011-05-08 20:14:15
witam.
Proszę o kontakt do tego ortodonty

awatar
~mama napisała:
2010-11-02 19:10:34
czy mogę prosić o namiar do tego ortodonty?

przeczytaj wszystkie komentarze (+)
Zabiegi wg wskazań

14-10-06OoZ_baner_small (2)
Galeria produktów

Konkurs

 
Korzystanie z serwisu CzasNaZmiane.pl oznacza akceptację regulaminu.
Wszelkie prawa do publikowanej treści zastrzeżone. Wykorzystywanie w innych serwisach bez zgody autora zakazane.
Copyright © 2008-2018 CzasNaZmiane.pl | All Rights Reserved

Serwis czasnazmiane.pl wykorzystuje pliki cookie zapisywane w folderze przeglądarki. Więcej informacji na ten temat znajdą Państwo w regulaminie